Football Academy od lat angażuje się w rozwój młodych piłkarzy w Polsce, a jednym z kluczowych elementów tego systemu są Kadry Regionalne FA. To wewnętrzne reprezentacje, złożone z najbardziej utalentowanych zawodników z ośrodków FA w różnych regionach Polski. Celem Kadr Regionalnych FA jest selekcja najlepszych piłkarzy do nowo powstających Kadr Polski FA, a także uczestnictwo w ogólnopolskim turnieju, który jest prawdziwym oknem wystawowym dla młodych talentów.
Dlaczego Kadry Regionalne FA są tak ważne?
Kadry Regionalne FA pełnią kluczową rolę w procesie rozwoju młodych piłkarzy. Zawodnicy, wyselekcjonowani przez trenerów z lokalnych ośrodków FA, mają szansę na udział w zgrupowaniach, a także na pokazanie swoich umiejętności podczas Turnieju Kadr Regionalnych. Dzięki temu wydarzeniu, każdy zawodnik ma szansę zostać zauważonym przez trenerów Kadr Polski FA, skautów Football Academy School of Excellence oraz przedstawicieli europejskich klubów, takich jak Sporting Clube de Portugal.
Ten rozbudowany system selekcji sprawia, że żaden talent nie zostanie pominięty. Dzięki doświadczonym trenerom oraz szerokiej sieci ośrodków FA w całej Polsce, każdemu młodemu piłkarzowi zapewniamy pełen rozwój i możliwość zaprezentowania się na najwyższym poziomie.
Nowe nazwy dla Kadr Regionalnych – symbolika, jedność i przynależność do regionu
Aby wprowadzić nową jakość i zwiększyć identyfikację z regionami, wprowadziliśmy nowe, unikalne nazwy dla poszczególnych kadr. Każdy region posiada teraz nie tylko swój kolor, ale i nazwę, która nawiązuje do charakterystycznych symboli związanych z terytorium oraz dynamicznymi zwierzętami, które oddają ducha walki, siły i jedności. Oto ostateczna lista regionów:
🧷 Region I – Morskie Orły (niebieski) - Trenerzy: Igor Czuryszkiewicz, Bartek Cyburt
Obejmuje ośrodki FA w Szczecinie i Trzebiatowie. Ten region, związany z wybrzeżem, nawiązuje do majestatycznych orłów, symbolizujących swobodę i determinację.
🧷 Region II – Wilki Północy (brązowy) - Trenerzy: Mateusz Klawitter, Bartosz Gałecki
Ośrodki: Chełmno, Grudziądz, Mrocza, Nakło nad Notecią, Piła, Ślesin, Szubin, Włocławek. Wilki symbolizują siłę zespołową, a Północ reprezentuje nieugiętą naturę.
🧷 Region III – Lwy Zachodu (złoty) - Trenerzy: Patryk Kukla, Jakub Adach
Obejmuje Bolesławiec, Chojnów, Głogów, Gryfów Śląski, Leszno, Leśniów Wielki, Legnicę, Lwówek Śląski, Wałbrzych, Żagań, Zieloną Górę. Lwy są symbolem siły i królewskości, a ich złoty kolor oddaje charyzmę i władczość regionu.
🧷 Region IV – Srebrne Niedźwiedzie (srebrny) - Trenerzy: Igor Jagodziński, Daniel Zdoliński
Ośrodki: Bełchatów, Godynice, Łódź (Południe, Północ, Wschód, Zachód), Pabianice, Sieradz, Wola Krzystoporska. Niedźwiedzie reprezentują wytrwałość i siłę, a srebro podkreśla ich mądrość.
🧷 Region V – Mazowieckie Jastrzębie (czerwony) - Trenerzy: Hubert Dubiel, Damian Kacperczyk
Obejmuje Białą Podlaską, Grodzisk Mazowiecki, Kętrzyn, Kozienice, Łomianki, Mońki, Nowy Dwór Mazowiecki, Pruszków, Radom, Suwałki, Sulejówek oraz liczne dzielnice Warszawy. Jastrzębie symbolizują szybkość i precyzję, idealne dla dynamicznego regionu Mazowsza.
🧷 Region VI – Żubry Wschodu (zielony) - Trenerzy: Szymon Roczon, Łukasz Zakrzewski
Ośrodki: Annopol, Biłgoraj, Chełm, Czemierniki, Janów Lubelski, Lubaczów, Lublin, Nisko, Skarżysko-Kamienna, Stalowa Wola, Starachowice, Stróża, Turka, Zamość. Żubry to symbole potęgi i spokoju, doskonale oddające charakter wschodnich terenów Polski.
🧷 Region VII – Południowe Rysie (pomarańczowy) - Trenerzy: Paweł Subik, Olgierd Pamuła
Obejmuje Busko Zdrój, Dąbrowę Tarnowską, Iskrzynię, Jędrzejów, Kraków Północ, Krosno, Pińczów, Stopnicę, Tarnowiec, Tokarnię, Tuchów, Wojnicz. Rysie są zwinne i czujne, co świetnie reprezentuje ten region o silnych tradycjach sportowych.
🧷 Region VIII – Czarne Sokoły (czarny) Trenerzy: Marceli Rychlica, Szymon Kotynia
Obejmuje Bielsko-Białą, Czechowice-Dziedzice, Częstochowę, Katowice, Kędzierzyn-Koźle, Nysę, Opole, Sosnowiec, Zabrze, Zawiercie. Sokoły symbolizują szybkość i celność, a czarny kolor dodaje im tajemniczości i elegancji.
Nowa era Kadr Regionalnych FA: kto zdobędzie Puchar Przechodni?
Zmiany w Kadrach Regionalnych Football Academy nie są tylko kosmetyczne – to odpowiedź na potrzebę jeszcze lepszego dopasowania systemu skautingu do lokalnych uwarunkowań i specyfiki poszczególnych regionów. Chcieliśmy, aby każdy z młodych zawodników czuł przynależność nie tylko do Football Academy, ale także do swojego regionu, co wzmocni ich tożsamość i dumę z miejsca, z którego się wywodzą. Wprowadzenie nazw, takich jak Morskie Orły czy Lwy Zachodu, to nie tylko marketingowa zmiana – to sposób, aby każdy region zyskał wyjątkową charakterystykę, inspirując zawodników do jeszcze większego zaangażowania.
Już w październiku w całej Polsce ruszą konsultacje nowych, jeszcze lepszych Kadr Regionalnych Football Academy. Będzie to czas intensywnej selekcji i przygotowań, podczas których trenerzy dokładnie przeanalizują potencjał młodych zawodników, wyłaniając najbardziej utalentowanych do reprezentowania swoich regionów. Konsultacje te są pierwszym krokiem w długim procesie selekcji, który zakończy się wielkim finałem – Turniejem Kadr Regionalnych Football Academy.
Turniej ten odbędzie się w maju przyszłego roku i będzie prawdziwym świętem młodzieżowego futbolu. Najlepsze drużyny z każdego regionu staną naprzeciwko siebie, walcząc o miano tej najlepszej. Stawką nie będzie tylko zwycięstwo – na szali znajdzie się Przechodni Puchar, trofeum, które po raz pierwszy mogliśmy zobaczyć podczas finału tegorocznej edycji. Puchar ten będzie symbolem dominacji najlepszego regionu w Football Academy, a jego zdobycie przyniesie nie tylko prestiż, ale także możliwość pokazania się przed skautami z polskich i zagranicznych klubów.
Dzięki tej nowej strukturze i wprowadzeniu nazw regionów, wierzymy, że każdy zawodnik będzie miał jeszcze większą motywację, by dążyć do doskonałości i pokazać się z jak najlepszej strony. Każdy mecz, każde zgrupowanie, każda konsultacja będą okazją, by przybliżyć się do realizacji marzenia o grze w biało-czerwonych barwach Football Academy.