Jak kształtować koncentrację?

start / Sport / Blog

Jak kształtować koncentrację?

Trener Football Academy Opole dzieli się sprawdzonym sposobem zwiększającym poziom koncentracji u zawodnika.

- Chciałbym, żebyś pomyślał dzisiaj o wprowadzaniu piłki do gry - powiedziałem na osobności do bramkarza prowadzonego zespołu przed pierwszym meczem turnieju. - Jaki cel byś sobie wyznaczył? Ile celnych podań chciałbyś zagrać?

- Pięć.

- OK.

Wyznaczając cel, chciałem, żeby zawodnik jeszcze bardziej skupił się na zadaniu. Proponując, żeby sam określił liczbę celnych podań, założyłem, że pomoże mu to uwierzyć w cel (tak, żeby był *jego*). I - znowu - jeszcze bardziej się na nim skupić.

* * *

- Jaki cel sobie dzisiaj stawiasz? - zapytałem tego samego zawodnika kilka meczów wcześniej. Wtedy miał zagrać w polu.

- Jak najwięcej się kiwać.

- OK.

* * *

Obok zaangażowania (commitment), pewności siebie (confidence), kontroli emocji (control) i komunikacji (communication), koncentracja (concentration) stanowi jedno z tzw. "pięciu C" rozwoju psychologicznego zawodnika, według Angielskiego Związku Piłki Nożnej.

Z pewnością, jako trener, spotkałeś na swojej drodze zawodnika wyróżniającego się wybitnym poziomem koncentracji. I takiego, który miał problem skoncentrować się przez kilka następujących bezpośrednio po sobie sekund.

Być może nawet ten pierwszy niekoniecznie odznaczał się wyższym poziomem umiejętności techniczno-taktycznych.

Ale dzięki wysokiemu - a przynajmniej wyraźnie wyższemu niż jego kolega - poziomowi koncentracji potrafił pokazać na boisku pełnię swoich możliwości. Jeżeli nie grać wręcz powyżej swojego pozornego potencjału.

Ten pierwszy zazwyczaj jest też bardziej *regularny* od tego drugiego, prawda?

(Temu drugiemu zdarzają się zarówno świetne, jak i bardzo słabe występy.)

* * *

Eksperyment przytoczony na początku tego artykułu został przeprowadzony z udziałem zawodnika mającego problemy z koncentracją oraz ustabilizowaniem formy treningowo-meczowej.

Jego cele zostały przedstawione wyżej.

Efekty były imponujące.

W pierwszym przypadku bramkarz wprowadzał następnie piłkę do gry z niemal stuprocentową skutecznością (co wcześniej mu się nie zdarzało), szybko osiągając wyznaczony przez siebie cel liczbowy, a następnie kontynuując wykonywanie zadania z niewiele mniejszą dokładnością.

W drugim przypadku rzeczywiście rzucało się w oczy, że starał się przez cały mecz jak najwięcej się kiwać.

Okazuje się, że taki mały zabieg może pozytywnie wpłynąć na zwiększenie poziomu koncentracji, a co za tym idzie występu sportowego zawodnika.

 

Wojciech Falenta

Football Academy Opole

 

Spróbuj sam!

<< previous next >>

share

Tags

Lampard

Psychologiczny

Ćwiczenie

Koncentracja