Trenerzy Football Academy na stażach szkoleniowych w czołowych Akademiach w Europie!
Dinamo Zagrzeb, Sporting Clube de Portugal, Deportivo La Coruña, FC Twente - to tylko niektóre uznane kluby, których Akademie odwiedzili już w tym roku trenerzy Football Academy z całej Polski w ramach programu Football Academy Internships.
Celem FA Internships jest edukacja oraz podnoszenie kwalifikacji zawodowych przez trenerów zrzeszonych w ramach Football Academy Group.
Co najbardziej zapadło w pamięć z dotychczasowych stażów naszym trenerom? Kilka ciekawostek wybrał trener koordynator projektu, Marek Dragosz:
DINAMO:
W jednej z sześciu najlepszych, klubowych Akademii piłkarskich w Europie od najmłodszych lat kładzie się nacisk na pracę nad techniką. Młody piłkarz nie ma zostać jednak klaunem ani cyrkowcem, który będzie potrafił robić na treningach cuda z piłką, ale bez przełożenia na boisko. Podstawowym celem techniki ma być rozwiązywanie problemów meczowych, nie sztuczki.
SPORTING:
Prawdopodobnie najnowocześniejsza Akademia piłkarska w Europie położona jest na przedmieściach Lizbony, aż na 25 hektarach powierzchni. Prowadzi do niej tylko jedna droga. Na terenie ośrodka piłkarze mają wszystko, co jest im potrzebne do rozwijania się, a do ozdoby nawet sztuczne jezioro. W Akademii Sportingu jest infrastruktura, o której większość europejskich klubów, nie tylko te z Polski, mogą pomarzyć. Piłkarze mogą korzystać z siedmiu pełnowymiarowych boisk, nowoczesnego gabinetu odnowy biologicznej czy bursy, a właściwie hotelu wysokiej klasy.
Nasi trenerzy nie widzieli w Akademii Sportingu ani jednego ćwiczenia bez piłki, którą przy nodze miał bez przerwy każdy z zawodników. Do pewnego momentu w Portugalii nikt specjalnie nie przejmuje się taktyką. Co ciekawe, przygotowanie taktyczne długo występuje w Akademii Sportingu wyłącznie przed meczem z Benfiką. Do piętnastego roku życia młodzi gracze uczą się wyłącznie zarysów taktyki. Na poważniejsze zadania przyjdzie czas.
DEPORTIVO:
Depor jest jednym z tych przykładów, jak hiszpański styl gry w piłkę nożną odcisnął swoje piętno na światowych trendach futbolowych. Opiera się na założeniu, że należy dążyć do posiadania piłki jak najdłużej poprzez wymianę podań między zawodnikami. Taki styl gry był przez ostatnie lata nazywany „archaicznym”. Futbol, jak się wydawało, szedł w zupełnie innym kierunku – prostoty, szybkiego przechodzenia z obrony do ataku, agresywnej gry w obronie, ścisłej dyscypliny taktycznej. Wykonawcami tych zadań musieli być piłkarze doskonale przygotowani fizycznie do bezpośredniej walki z przeciwnikiem. W grze drużyny hiszpańskiej można było zaobserwować połączenie tych dwóch, wydawałoby się niemożliwych do połączenia, elementów.
I na dodatek nieodłączne dla hiszpańskiego treningu "rondo"... W każdej jednostce treningowej piłkarze grają w różnego rodzaju odmiany małej gry - u nas znanej jako "dziadek".
TWENTE:
Twente po trudnych latach wdrożyło nowy plan. W klubie wprowadzono nowy porządek finansowy - dbający o codzienność a jednocześnie regulujący zaniedbania sprzed lat. Usystematyzowano piramidę szkolenia. Zatrudniono nowych, ambitnych szkoleniowców. Do pierwszego zespołu trafiło 10 zawodników, którzy szlifowali swoje umiejętności w Akademii. Zespół uzupełniony młodymi i głodnymi sukcesów zawodnikami powinien dać sobie radę w rozgrywkach najwyższej klasy w Holandii. Dbać o to będzie sztab szkoleniowy, złożony z ludzi, którzy herb z Enschede mają w sercu - trenerzy w większości przeszli niemal wszystkie szczeble rozwoju jako szkoleniowcy w Akademii.
RELACJE Z KOLEJNYCH STAŻÓW W RAMACH FA INTERNSHIPS JUŻ WKRÓTCE!