Finał MPFA 2024 inny niż wszystkie! Zobacz zmiany w systemie rozgrywek

start / Aktualności

Finał MPFA 2024 inny niż wszystkie! Zobacz zmiany w systemie rozgrywek

Już tylko niecałe cztery tygodnie dzielą nas od najważniejszej imprezy sportowej tego sezonu - Wielkiego Finału XI Edycji Mistrzostw Polski Football Academy. Do Opola przyjadą 24 drużyny, które reprezentować będą 16 różnych oddziałów z aż dwunastu województw! 

Mistrzostwa Polski Football Academy to wewnętrzne rozgrywki ośrodków FA z całej Polski, tworzące jeden z największych, wieloetapowych turniejów dziecięcej piłki nożnej w naszym kraju w kategoriach wiekowych do lat 9, do lat 10 oraz do lat 11. Mistrzostwa podzielone są na trzy etapy: mikroregionalny (rozgrywany jesienią), makroregionalny (rozgrywany wiosną) oraz centralny (rozgrywany w czerwcu pod postacią ogólnopolskiego finału).

Ostatnie bilety do tegorocznego finału rozdaliśmy w trakcie turnieju we Włocławku, który zamykał tegoroczne rozgrywki w etapie makroregionalnym. W naszym pociągu zwanym MPFA znajdują się 24 przedziały i blisko 300 miejsc, które zajmą najlepsze drużyny w sezonie 2023/24 (czytaj więcej).

FINAŁ INNY NIŻ WSZYSTKIE 

Przed nami Wielki Finał XI Edycji MPFA, która będzie inna niż wszystkie pozostałe. Modyfikacji ulegnie regulamin i formuła rozgrywania tego turnieju, dzięki czemu rozgrywki staną się bardziej atrakcyjne, a walka o tytuł mistrza Polski Football Academy trwała będzie do ostatnich sekund! 🔥

Jakie przewidzieliśmy zmiany?

💣 Podział na grupy - turniej został podzielony na dwie fazy tj. grupową i finałową. Drużyny w każdej kategorii wiekowej zostaną podzielone na grupy A i B, w których rozegrają swoje spotkania w systemie każdy z każdym. O kolejności w grupie zadecyduje bilans bramkowy.

💣 Awanse - dwie drużyny z najlepszym bilansem bramkowym po trzech meczach grupowych awansują do "grupy złotych finalistów" i zagrają o miejsca 1-4. Natomiast zespoły, które zajmą w grupie miejsca 3 i 4 trafią do "grupy srebrnych finalistów" i zagrają swoje finały o miejsca 5-8.💣 Faza finałowa - w tej fazie wszystkie zespoły staną do walki w meczach półfinałowych w następującej konfiguracji:

GRUPA ZŁOTA 
1A 🆚 2B
2A 🆚 1B 

GRUPA SREBRNA 
3A 🆚 4B
4A 🆚 3B

Zwycięzcy półfinałów zagrają odpowiednio o miejsca 1 w grupie złotej i 5 w grupie srebrnej, natomiast przegrani zmierzą się w pojedynkach o miejsca 3 i 7.

💣 Losowanie - zgodnie z tradycją losowanie odbędzie się w trakcie uroczystego otwarcia, jednak tym razem drużyny zostaną podzielone na koszyki tak, by ograniczyć możliwość tego, by drużyny, które awansowały z jednego etapu makroregionalnego stworzyły jedną grupę.

💣 Czas gry - mecze zostaną przedłużone do 2x12 minut z czterominutową przerwą w rozgrywkach grupowych oraz 2x12 minut z sześciominutową przerwą w rundzie finałowej.

NOWY SYSTEM, NOWY TERMIN 

Datę rozegrania Wielkiego Finału Mistrzostw Polski Football Academy uzależniliśmy od awansu reprezentacji Polski do europejskiego czempionatu! Nasi piłkarze stanęli na wysokości zadania między innymi przez rewelacyjną postawę Wojciecha Szczęsnego, dlatego po raz pierwszy w historii finał naszych wieloetapowych rozgrywek odbędzie się w piątek i sobotę, a nie sobotę i niedzielę. 

Finał wieloetapowych rozgrywek w Opolu odbędzie się 14 i 15 czerwca 2024 roku, a 16 czerwca wszyscy usiądziemy przed telewizorami, by kibicować reprezentacji Polski w meczu z Holandią, znając już komplet rozstrzygnięć w MPFA w sezonie 2023/24. Już nie możemy się doczekać!

Co sądzicie o zaproponowanych przez nas zmianach?

<< wstecz dalej >>

udostępnij