S. Kłos: Dzięki trenerom FA mamy niesamowity przegląd zawodników

start / Aktualności

S. Kłos: Dzięki trenerom FA mamy niesamowity przegląd zawodników

Football Academy School of Excellence to niezwykle ważna część Football Academy Group, ponieważ jest naturalnym kierunkiem dla zawodników wyróżniających się w strukturach FA, a w późniejszym czasie pomostem pomiędzy futbolem młodzieżowym, a profesjonalną piłką. To właśnie FASE zajmuje się scoutingiem w ośrodkach FA i to w FASE młodzi zawodnicy podpisują pierwsze profesjonalne kontrakty. Tak przemyślana ścieżka piłkarskiego rozwoju od 4 do 19 roku życia może robić wrażenie. 

O funkcjonowaniu szkoły mistrzostwa sportowego w Szczecinie przyszło nam porozmawiać z niezwykle ważnym elementem tej układanki, Dyrektorem ds. sportowych FASE Szczecin - Sławomirem Kłosem, który tradycyjnie i z nieskrywaną przyjemnością, zdecydował się udzielić odpowiedzi na kilka krótkich pytań. Tradycyjnie również była to niezwykle inspirująca rozmowa. 

Football Academy: Jesteśmy świeżo po ogłoszeniu wyników "Dni Próby FASE". Jak oceniasz poziom młodych talentów, którzy wzięli udział w naborach?
Sławomir Kłos: Dni Próby to wierzchołek góry, na który wyruszamy około dwa lata wcześniej. Nasz niezawodny skaut Przemysław Tomków oraz trenerzy pracują wiele miesięcy, aby podczas naszego święta jakim niewątpliwie są "Dni Próby FASE", pojawili się najzdolniejsi chłopcy z całego kraju. W tym roku nabór okazał się po raz kolejny bardzo owocny. Dołączyli do nas chłopcy, o których rywalizowaliśmy z najlepszymi akademiami w kraju m.in. Pogonią Szczecin, Lechem Poznań, Zagłębiem Lubin czy Lechią Gdańsk. To pokazuje, że nasze fundamentalne argumenty tj. wysoka jakość edukacji szkolnej i piłkarskiej, bezpieczeństwo, indywidualne podejście oraz przyjazna atmosfera przemawiają do rodziców i ich pociech. Kandydatom przyglądali się również nasi portugalscy partnerzy ze Sportingu CP i byli zachwyceni poziomem sportowym wiodących graczy oraz organizacją naborów.

FA: Skautingiem objęte są tylko ośrodki Football Academy? Czy jednak zdarza Wam się wypatrzeć jakiś talent spoza struktur FA i zaprosić go do programu FASE?
SK: Celem początkowym FASE jest wyselekcjonowanie najzdolniejszych chłopców bez względu na to czy ktoś przynależał do Football Academy czy też nie. Posiadamy wychowanków, którzy dołączyli do Football Academy w wieku 6 czy 7 lat, a obecnie stanowią o sile zespołu U17 i pytają o nich akademie z całej Polski i Europy. Ale to scenariusz idealny.

Zdajemy sobie sprawę, że gdy ktoś mieszka w Wielkopolsce i trenuje w świetnie zarządzanej szkółce FA Leszno - Kamila Ilewicza, to bliżej mu zdecydowanie do Lecha. I zawodnik trafia tam w wieku 9-11 lat. Ciężko później namówić takiego gracza do przeprowadzki w odległy zakątek Polski i zmiany otoczenia, co jest naturalne i całkowicie to rozumiem. Jednak dzięki współpracy z trenerami Football Academy (a jest ich w Polsce prawie 400) mamy niesamowity przegląd zawodników w całym kraju. Nasza baza skautingowa jest dzięki temu bardzo rozbudowana. 

FA: Wspomniałeś już dwukrotnie o wyraźnym zainteresowaniu zawodnikami FASE przez europejskie akademie. Czy w takim razie widzisz szansę na wielką karierę, któregoś z ostatnich absolwentów lub zawodnika, który nadal jest uczniem SMS-u? 
SK: Szansę na grę w najlepszych klubach oraz ligach ma zawodnik, który ciężko pracuje na boisku i poza nim oraz jest ukierunkowany na rozwój. Na bazie obserwacji i analizy widzę, że sam talent nie wystarczy. Obecnie prawie każdy młody chłopiec chce grać profesjonalnie w piłkę, a rywalizacja jest ogromna! Jesteśmy projektem, który ma 6 lat, a wielu naszych zawodników zostało wytransferowanych za granicę lub reprezentują w najstarszych kategoriach wiekowych kluby tj. Legia, Lech, Śląsk czy Zagłębie. Obecnie w strukturach posiadamy wielu zdolnych chłopców, ale nie mogę powiedzieć, który z nich zrobi karierę na miarę Roberta Lewandowskiego. To wszystko zależy od nich i ich codziennej ciężkiej pracy. 

FA: Zauważam tu jeden bardzo ważny przekaz - zaletą FASE nie jest tylko doskonałe szkolenie, ale również niezwykła dbałość o edukację. Czy według Ciebie wychowanek Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Szczecinie w przypadku sportowego niepowodzenia, kontuzji lub po prostu wybrania innej drogi jest gotowy na studia i rozwój w innych kierunkach?
SK: Oczywiście! SMS FASE przygotowuje ludzi do życia! Twardo stąpamy po ziemi i chcemy, aby nasi wychowankowie także tak podchodzili do swojej przyszłości. Poziom edukacji i nauki języków stoi na bardzo wysokim poziomie, co wyróżnia nas na mapie szkół w Polsce. W naszej akademii nie ma miejsca dla osób uchylających się od pracy. Prędzej czy później taki zawodnik czy osoba pracująca w akademii odpada. Gra oraz praca w barwach FASE jest przeznaczona tylko i wyłącznie do pasjonatów tego sportu!

Rok temu ruszył program FASE Junior Coach i zaczęliśmy edukować zawodników w zakresie pracy trenera. Posiadamy już w sztabie szkoleniowym naszego wychowanka Gracjana Urbańczyka, który po kontuzji wykluczającej jego grę w piłkę postanowił pozostać przy futbolu. Dzięki temu, że rozpoczął bardzo wcześnie swój staż trenerski, zapowiada się na świetnego fachowca. 

FA: Domyślam się, że obecność gości z Lizbony tylko podkręciła tą atmosferę wzajemnej motywacji w dążeniu do celu, o której wspominasz. Odczuwacie już w FASE realne korzyści płynące z tej współpracy? Mógłbyś zdradzić jakieś kulisy?
SK: Budowanie relacji ze Sportingiem CP trwało prawie dwa lata. Nasi partnerzy przekonali się, że jesteśmy mocnym punktem szkoleniowym oraz organizacyjnym i współpraca z nami przyniesie im profity w postaci zawodników z tej części Europy. Umowa jest obszerna, ale najważniejszym punktem jest fakt, że w codzienną pracę FASE zaangażowanych jest dwóch pracowników Sportingu. Jeden z nich wspiera trenerów pod kątem szkoleniowym, a już za moment obejmie stanowisko trenera od przygotowania indywidualnego dla najzdolniejszych zawodników FASE. Drugi trener, który wkrótce do nas dołączy będzie wspierał niezwykle ważny dla nas dział skautingu. 

FA: Zakończmy w takim razie tematem na czasie, czyli wakacjami. Jak wakacje powinien spędzać zawodnik FA czy FASE?
SK: Pierwsza część wakacji to czas aktywnego wypoczynku. Zachęcamy naszych uczniów do uprawiania różnych dyscyplin oraz spędzania czasu z rodziną, ponieważ w roku szkolnym na te rzeczy brakuje czasu. Dodatkowo każdy zawodnik otrzymuje od trenera Pawła Chamery, który odpowiada za przygotowanie motoryczne, indywidualne rozpiski treningowe do zrealizowania. Natomiast już od 3 lipca większość drużyn wróciła do zajęć. 

Na naszych młodych piłkarzy czekają zgrupowania, obozy oraz wiele wartościowych spotkań towarzyskich z wartościowymi drużynami tj. Union Berlin, Lech Poznań, Legia Warszawa, Polonia Warszawa czy Zagłębie Lubin. Zawsze staramy się organizować naszym podopiecznym wymagające środowisko do rywalizacji. Z utęsknieniem czekamy tez na Centralną Ligę Juniorów U15 i U17, gdzie występują nasze zespoły. Po ubogich w emocje ostatnich miesiącach z niecierpliwością czekamy na start wszystkich rozgrywek ligowych. 

FA: Dziękujemy za super rozmowę!
SK: Dziękuję. 

<< wstecz dalej >>

udostępnij