W jakim wieku rozpocząć przygodę z piłką nożną?

start / Aktualności

W jakim wieku rozpocząć przygodę z piłką nożną?

Przygodę z piłką nożną mogą rozpocząć już bardzo małe dzieci w formie zabawy z piłką. Z raczkującym malcem można toczyć piłkę, turlać ją, z dwulatkiem można uderzać piłkę nogą, wyrzucać ją w górę, rzucać do drugiej osoby.

Z czasem, u dzieci pomiędzy 3. a 6. rokiem życia można połączyć zabawę z prostymi elementami wyszkolenia technicznego, ale bez nacisku i presji. Dziecko powinno odbierać to jako poszerzenie dotychczasowego zajęcia, a nie coś, co musi wykonywać od razu perfekcyjnie.

Ćwiczenia dla dzieci w wieku od siedmiu do dwunastu lat powinny mieć przede wszystkim charakter ogólnorozwojowy, być proste i zrozumiałe. Jest to bowiem okres dynamicznego rozwoju organizmu dziecka, mali sportowcy doskonalą organizację i koordynację ruchu, wytrzymałość, precyzję i poczucie równowagi.

Piłka nożna i w ogóle aktywność fizyczna jest tak samo ważna dla chłopców, jak i dziewczynek. Oczywistą sprawą jest, że każde dziecko potrzebuje ruchu – aby usprawniać fizyczność, ale też jako sposobu na odreagowanie emocji i stresów. Piłka nożna to sport ogólnorozwojowy, a więc nakierowany na wszechstronny rozwój dziecka. Znakomity – ze względu na wszechstronność i łatwość uprawiania – zarówno dla chłopców, jak w dziewczynek.

<< wstecz dalej >>

udostępnij