Wychowanek FA Nakło nad Notecią zamienia FASE na Empoli FC

start / Aktualności

Wychowanek FA Nakło nad Notecią zamienia FASE na Empoli FC

Kolejny wychowanek Football Academy trafia do klubu włoskiej ekstraklasy! Do Piotra Pardela, który na początku 2022 roku zamienił FASE na Atalantę Bergamo, dołącza Dawid Bembnista - wychowanek Football Academy Nakło nad Notecią, który na zasadzie transferu definitywnego przenosi się do włoskiego Empoli FC. 

Początki Dawida w Football Academy sięgają 2011 roku, gdy jako czterolatek pojawił się po raz pierwszy na treningu nowopowstałego oddziału w osiemnastotysięcznym mieście w województwie kujawsko-pomorskim. 

- Dawid był jednym z zawodników, którzy byli z nami od samego początku. Już od pierwszych zajęć wyróżniał się na tle swoich rówieśników szybkością, gibkością, prowadzeniem piłki, myśleniem na boisku. Z biegiem czasu bardzo szybko zaczął się rozwijać co spowodowało, że postanowiliśmy przesunąć go do starszej grupy, gdzie miałby lepsze środowisko do rozwoju. I tak zostało. Dawid trenował z kolegami dwa lata starszymi od siebie. Jest zawodnikiem, który od początku posiadał wiele cech na bardzo dobrego sportowca. Jest to niewątpliwie talent, który swoją pracą na boisku, przy wzorcowym wsparciu rodziców mógł się przepięknie rozwijać - powiedział Daniel Kloska, trener Dawida w FA Nakło nad Notecią. 

Dawid w barwach Football Academy rozegrał ponad 100 turniejów zarówno w Polsce, jak i zagranicą. Wśród nich między innymi finały turniejów "Deichmanna", "O Puchar Tymbarku" oraz dwukrotnie wziął udział w Mistrzostwach Polski FA, gdzie z drużyną rocznika 2006 zdobył II wicemistrzostwo Football Academy, a w trakcie turnieju zdobył tytuł "Króla Strzelców". Podczas jednego z wyjazdów zagranicznych otrzymał nagrodę indywidualną na międzynarodowym turnieju w Berlinie.

Przemyślana ścieżka rozwoju zawodnika zaprowadziła Dawida do Football Academy School of Excellence w Szczecinie, do którego trafił z Zawiszy Bydgoszcz, w którym występował w starszych kategoriach wiekowych. Był też kapitanem kadry Kujawsko-Pomorskiego Związku Piłki Nożnej. Po transferze do FASE był wielokrotnie powoływany do kadry Zachodniopomorskiego Związku Piłki Nożnej. W ostatnich miesiącach był podstawowym defensorem FASE i występował na co dzień w drużynie U17 grającej w Centralnej Lidze Juniorów (CLJ). Kilkanaście dni temu otrzymał również powołanie na zgrupowanie Reprezentacji Polski U16.

Zapytaliśmy trenera Daniela Kloskę o to co czuje trener z tak małej miejscowości, którego wychowanek zasila szeregi klubu z Serie A?

- Jestem dumny i szczęśliwy, że chłopak, którego mogliśmy przez pierwsze kilka lat jego przygody z piłką nożną rozwijać na treningach, obserwować na meczach, wspierać, dzisiaj doszedł do miejsca jakim jest klub z EMPOLI. Wierzę, że to kolejny krok w rozwoju, w pięknej kariery jaka na Dawida czeka. W tym miejscu chciałbym podziękować całemu sztabowi trenerskiemu, z którym miał w tym czasie w naszym klubie również przyjemność pracować czyli Dawidowi Białkowi oraz Patrykowi Grudzie.

Jak myślisz - jaki wpływ na aktualnych zawodników czy rodziców z Twojej miejscowości miała ta informacja? Czy ten transfer to potwierdzenie, że ten piłkarski sen o karierze może się ziścić?

- Każda wiadomość o naszych wychowankach, którzy zaczynali w młodym wieku swoją przygodę z piłką nożną w naszej akademii bardzo nas cieszy. Taki jest nasz główny cel - zarazić pasją do sportu, piłki nożnej, pokazać najlepsze wartości i korzyści, jakie może przynieś gra w piłkę nożną. Nasze treningi to nie tylko nauka czysto piłkarskich elementów w rozwoju każdego młodego zawodnika, ale też dbałość o jego rozwój mentalny, społeczny oraz wiedzy. I to się sprawdza - obserwujemy i kibicujemy każdemu naszemu wychowankowi. Cieszy mnie, że wielu z naszych podopiecznych, dzisiaj nie tylko radzi sobie już nawet w piłce seniorskiej (dzisiaj nasi pierwsi wychowankowie mają już po 21 lat), ale również w wielu innych dyscyplinach jak siatkówka, lekkoatletyka, pływanie itd. 

- Wracając do informacji o transferze Dawida. Po ogłoszeniu wpłynęło wiele miłych słów z gratulacjami, pytań o samego Dawida, jak zaczynał, czym się wyróżniał, co go wyróżniało. Staramy się w tych wszystkich odpowiedziach przede wszystkim przekazać, jak ważna jest praca nie tylko samego zawodnika, jego systematyczność, pokora, radzenie sobie z różnymi przeszkodami, stawianie sobie nowych wyzwań i ich pokonywanie, ale również wsparcie całego otoczenia, w którym się znajduje od rodziców, rodzeństwa, trenerów, kolegów.

- Czy sen o karierze chłopaka z małej miejscowości może się ziścić? Każdy ma szansę. Trzeba przede wszystkim zacząć trenować, zaufać trenerom, klubowi. Być cierpliwym. Rozwój każdego przebiega inaczej - jednak zawsze jest to proces długofalowy. Każdy ma szansę - i od każdego zależy indywidualnie co z tą szansą zrobi. Na stadionie w Poznaniu jest taki cytat - NIGDY SIĘ NIE PODDAWAJ - tego życzę Dawidowi i wszystkim, którzy marzą o zawodowej karierze sportowca - zakończył Daniel Kloska. 

Dawid, trzymamy za Ciebie kciuki! Do zobaczenia na piłkarskim szlaku! ✊

<< wstecz dalej >>

udostępnij