The Future Game Camp - Płock 2015 - Podsumowanie

start / Aktualności

The Future Game Camp - Płock 2015 - Podsumowanie

W pierwszy weekend czerwca wszyscy młodzi piłkarze od 7 do 13 roku życia mieli znakomitą, niepowtarzalną okazję poznać angielskie metody szkoleniowe. W Płocku, na obiektach tamtejszej Wisły odbył się „The Future Game Camp”, czyli prestiżowe zgrupowanie piłkarskie przeznaczone dla najmłodszych adeptów futbolu oraz trenerów grup dziecięcych i młodzieżowych.

Podczas trzydniowego zgrupowania, trenerzy z brytyjskiego Accrington Stanley FC przeprowadzili profesjonalne sesje treningowe oraz testy, które noszą znak jakości Premier League. Wszyscy młodzi piłkarze marzą o grze w finałach rozgrywek i wygrywaniu pucharów i mistrzostw, ale umiejętności potrzebne do osiągania sukcesów są liczne i zróżnicowane. Możliwość, siła, determinacja są oczywistymi wymaganiami, lecz postawa i zdyscyplinowanie mają również ogromne znaczenie. Zawsze jednak gra w futbol musi być powodem radości, to zwiększa szanse by ich prawdziwy, sportowy potencjał został w pełni zrealizowany - to słowa Davida Bailey, szefa działu rekrutacji i identyfikacji talentu w angielskim Accrington Stanley FC, a wcześniej w Bolton Wanderers i Blackpool FC. Wraz z nim do Polski zawitali dwaj inni trenerzy - David Fitzgerald, który odpowiada za pion rozwoju młodzieży w Accrington FC, a wcześniej również w Boltonie oraz Duncan Fearnhead nadzorujący dział rekrutacji oraz program szkolenia dzieci od 5 do 11 roku życia, kiedyś także szkoleniowiec w Burnley FC oraz organizator obozów szkoleniowych w Paris St. Germain.

Od pierwszych minut zajęć jednoznacznie widoczne było, że Anglicy kładą największy nacisk na indywidualne wyszkolenie techniczne zawodnika. Dobry piłkarz powinien bezwzględnie potrafić zachować się w różnych sytuacjach, kreować sobie przestrzeń do gry, postrzegać całe boisko i przede wszystkim samemu podejmować decyzje. Szybko i trafnie. Stąd w nauczaniu początkowym dominuje forma ścisła zależna od stopnia zaawansowania. Jednocześnie dziecko ciągle jest edukowane piłkarsko aby wiedzieć po co robi dane ćwiczenie, dlaczego jest ono potrzebne i jak może je później wykorzystać w meczu. Również na obiektach płockiej Wisły pojawiło się dużo gier zadaniowych, które jak nic innego pobudzają inteligencję na boisku.

Wśród wyróżnionych zawodników znaleźli się: w grupie niebieskiej (roczniki 2007 i 2008) Szymon Cyganiuk – FA Opole (z dodatkowym wyróżnieniem) i Bartek Chuchnowski – FA Grójec;  w grupie czerwonej (2005/2006) Aleksander Kubacki – FA Leszno (również specjalnie wyróżniony) i Jan Orzechowski – FA Płock oraz w grupie białej (2002/2004) Daniel Dudziński – spoza FA i Dominik Olearczyk – FA Krosno Odrzańskie, który dodatkowo uznany został za najlepszego zawodnika całego The Future Game Camp.

Każdy uczestnik otrzymał specjalny certyfikat potwierdzający ukończenie kursu oraz piłkarskie pamiątki, a wyróżnieni zawodnicy dodatkowe nagrody marki adidas i gadżety Accrington Stanley FC.  Nagrody wszystkim naszym laureatom oraz uczestnikom campu wręczał Kamil Biliński - doskonały piłkarz Dinama Bukareszt i członek Loży Honorwej Football Academy. Kamil, dzięki, że byłeś z nami!

Doświadczeni szkoleniowcy dzielili się swoją wiedzą nie tylko z młodymi piłkarzami. W tym samym czasie Football Academy zaprosiła trenerów zajmujących się kształceniem dzieci i młodzieży na seminarium szkoleniowe. Spotkanie z angielskimi trenerami to była wspaniała okazja do wymiany doświadczeń, a także wzbogacenia własnej wiedzy i warsztatu trenerskiego. Na trenerów czekały wykłady i panel dyskusyjny oraz zajęcia praktyczne na stadionie płockiej Wisły. Każdy uczestnik otrzymał certyfikat ukończenia. Niewątpliwą gratką był fakt, że seminarium było darmowe.

Angielskie akademie przeszły w ostatnich latach sporą metamorfozę. W celu efektywniejszego szkolenia młodzieży, 20 października 2011 roku kluby The Football League uchwaliły wprowadzenie Elite Player Performance Plan, który wprowadził kilka znaczących zmian w angielskim systemie. Przede wszystkim zniesiono zasadę mówiącą, iż akademie piłkarskie mogą pozyskiwać tylko tych zawodników poniżej 18 roku życia, których dojazd do ośrodka szkoleniowego zajmuje mniej niż półtorej godziny. Gruntownie modelującą jakość akademii była decyzja o ich podziale na cztery kategorie jakościowe. Od tych najlepszych wymagano zatrudnienia przynajmniej 18 pracowników na pełen etat oraz budżetu operacyjnego na poziomie minimum 2,5 miliona funtów. Równie ważną decyzją było wprowadzenie finansowej rekompensaty dla klubów sprzedających zawodników młodzieżowych.

Z kolei program "The Future Game”, o którym opowiadali trenerzy w Płocku, składa się z czterech segmentów, na których opiera się system szkolenia będący bazą dla wszystkich akademii w Anglii. Techniczny, psychologiczny, fizyczny i socjalny. Istotne - te pierwsze trzy wydają się oczywiste - jest założenie tego ostatniego elementu. Nadrzędną ideą jest tworzenie przyjaznego środowiska, piłka nożna ma być radością, a praca być zespołowa.

System szkolenia tworzony jest dla wszystkich grup wiekowych z rocznym wyprzedzeniem o rok czasu. Akademia Accrington Stanley gotowa jest na przyjęcie już piłkarzy pięcioletnich, dla których już teraz opracowane są cykle treningowe. Każdy z zawodników winien spełniać wymogi zasady "4xA" - Attitude, Ambition, Athletics performance, Ability. Te cztery kryteria musi posiadać zawodnik, który chce osiągnąć w przyszłości najwyższy poziom sportowy, predysponujący go do grupy Elite.

W zgodnej opinii uczestników - zarówno młodych piłkarzy jak i trenerów - inicjatywa Football Academy pod nazwą "The Future Game Camp" to przedsięwzięcie tyleż samo unikatowe i niezmiernie wartościowe jak i wymagające kolejnych edycji. Pogoda również dopisała. Nie sposób zatem być z płockiego weekendu niezadowolonym.

Wielkie podziękowania dla wszystkich osób zaangażowanych w organizacje „The Future Game Camp”, zwłaszcza władzom Wisły Płock za udostępnienie wspaniałych obiektów treningowych i Sali wykładowej oraz Płockiemu Związkowi Piłki Nożnej za objęcie imprezy swoim patronatem.

>>>ZOBACZ GALERIĘ Z TRENINGÓW <<<

>>>ZOBACZ GALERIĘ Z ROZDANIA NAGRÓD <<<

>>>ZOBACZ GALERIĘ Z KONFERENCJI <<<

<< wstecz dalej >>

udostępnij