Trener Kania na stażu we Włoszech

start / Aktualności

Trener Kania na stażu we Włoszech

Obserwowałem treningi pierwszej drużyny oraz treningi bramkarskie prowadzone przez włoskiego fachowca Pietro Spinosy, miałem okazję również być na przełożonym meczu z powodu śmierci zawodnika Livorno Piermario Morosini, Atalanta Bergamo - Chievo Verona, który zakończył się wygraną Atalanty 1-0.
Chievo jest młodym klubem, jak na Serie A, ponieważ został założony 26 lat temu, przez długi czas utrzymywał w niej wysoką pozycję, pokonując wiele faworyzowanych zespołów. Zespół obecnie rozgrywa swoje mecze na miejskim stadionie Bentegodi, który dzieli z bardziej utytułowanym rywalem, Hellas Werona. Klub nazywany jest przez kibiców gialloblu (żółto-niebiescy) lub Mussi Volanti (Latające Osły). Wiele symboli Chievo to zapożyczenia z Hellas (między innymi barwy). Dlatego Chievo jest mniej szanowane oraz jest nim mniejsze zainteresowanie lokalnych kibiców, którzy już nie mogą się doczekać derbów miasta, ponieważ Hellas w tym sezonie jest bardzo blisko awansu do Serie A. Chievo trenuje w centrum sportowym wynajmowanym od inwestora prywatnego w miejscowości Peschiera położonej 30 km od centrum miasta, w którym ma do dyspozycji 8 boisk (w tym 3 naturalne, 1 sztuczne typu Orlik, do gry 1x1, siatkówki plażowej, koszykówki czy do treningu bramkarskiego), otwarty basen, pomieszczenia do odnowy biologicznej oraz siłownię. Drużyna primavery oraz wszystkie drużyny młodzieżowe trenują na obiektach miejskich w Veronie. 
Podczas tygodniowego pobytu poznałem myśl włoskiej szkoły bramkarskiej, która charakteryzuje przede wszystkim, atakiem na piłkę w polu działania bramkarza wykorzystując przy tym szybkość reakcyjną, jak także typowymi dla Włochów elementami techniczno-taktycznymi. Bardzo dużo włoskich trenerów bramkarzy pracuje nad doskonaleniem włoskiej szkoły bramkarskiej poprzez organizację wspólnych kursów czy szkoleń, wspólną wymianę doświadczeń i wniosków przyczyniają się do polepszania wyszkolenia bramkarskiego we Włoszech na wszystkich poziomach. Zauważalne było także bardzo dobre przygotowanie motoryczne, techniczne oraz taktyczne wszystkich zawodników oraz spokój przekazywania informacji przez pierwszego trenera. Bardzo dużo czasu poświęcano w treningach na rozwiązania taktyczne. Było spowodowane to między innymi tym, że drużyna Chievo w tym okresie grała co 3 dni, a ponadto broniła się przed spadkiem i pomysłem na grę trenera Domenico Di Carlo było przede wszystkim grać bezpiecznie w obronie i tracić jak najmniej bramek. I widać było tego efekty, ponieważ w ostatnich 5 meczach w Serie A, zremisowali 4 razy nie tracąc w 3 meczach bramek i zapewniając sobie utrzymanie. W drużynie z Verony, w której gra wielu zawodników o różnych narodowościach, panowała bardzo dobra atmosfera. Widać było, że trenerzy dużą wagę przykładali do zgrywania zespołu na boisku jak również poza nim tworząc fantastyczną atmosferę.
Odbyty staż pokazał mi drogę, w jaki sposób można szukać nowych rozwiązań taktycznych w treningu bramkarskim. Chciałbym podziękować Markowi Dragoszowi oraz Pietro Spinosie, ponieważ to dzięki nim mogłem odbyć ten bardzo wartościowy staż.

<< wstecz dalej >>

udostępnij