Trenerzy FA na stażu w Lechu Poznań

start / Aktualności

Trenerzy FA na stażu w Lechu Poznań

Miniony tydzień stał pod znakiem wielkiej nauki dla wybranych trenerów w sieci Football Academy, którzy odbyli staż w klubie aktualnego lidera piłkarskiej Ekstraklasy - Lecha Poznań. Odbywający się między 4 a 8 października staż w stolicy Wielkopolski, obejmował funkcjonowanie jednej z najlepszych akademii piłkarskich w Polsce oraz drużyn młodzieżowych, a także pierwszej i drugiej drużyny. 

W Poznaniu kolejne doświadczenie w swojej trenerskiej przygodzie zbierali dyrektor sportowy Football Academy Mlynek Szymon oraz dyrektor do spraw sportowych FASE Sławomir Kłos, którzy w towarzystwie trenera i skauta ze Sportingu Clube de Portugal Andre Rosy i Joao Furtado obserwowali pracę trenerów Kolejorza. Wraz z nimi w programie stażowym uczestniczyli trenerzy FA z całej Polski, którzy z zaciekawieniem przyglądali się rozwiązaniom zastosowanym w treningu zarówno tych najmłodszych jak i zawodowych grup treningowych. Byli to Seweryn Łysoń i Michał Piekarczyk z FA Opole, Tomasz Skręta z FA Piła, Jacek Kałużny z FA Bełchatów, Igor Jagodziński z FA Łódź Wschód, Witold Czekański z FA Częstochowa i członek grupy konspektowej Football Academy Daniel Janik. 

Niezwykle bogaty harmonogram stażu zawierał w sobie wykłady szkoleniowe, obserwację zajęć treningowych grup młodzieżowych, ale także trening pierwszego zespołu i spotkanie z członkami sztabu Lecha, którzy przygotowują się do hitowego starcia z Legią w Warszawie. Program stażu poza obserwacją pracy szkoleniowej obejmował również cenne spotkania m.in. z dyrektorem Akademii Rafałem Ulatowskim, koordynatorem szkolenia Amilcarem Carvalho, dyrektorem Akademii Lecha Marcinem Wróblem, trenerem przygotowania fizycznego Mathiasem Markerem i trenerem CLJ U-18 Hubertem Wędzonką i kilkoma trenerami z działu nauki Lecha Poznań.

O kilka słów komentarza po wyjeździe po Poznania poprosiliśmy dyrektora sportowego FA Szymona Mlynka: "Wracamy do organizacji stażów przez Dział Sportu FA. Pierwszym naszym punktem była wizyta w Lechu Poznań. Dzięki rozmową z Dyrektorami Akademii Rafałem Ulatowskim oraz Marcinem Wróblem udało nam się zabrać na staż kilkunastu trenerów z naszych struktur. Poziom stażu oceniam bardzo wysoko. Cała otoczka, przygotowanie, otwartość trenerów były na top poziomie. Mogliśmy zobaczyć pracę każdej drużyny wywodzącej się z poznańskiej akademii. Od skrzata po pierwszą drużynę. Prócz obserwacji zajęć treningowych odbywały się spotkania z dyrektorami akademii, trenerami koordynatorami, trenerami przygotowania motorycznego, działem naukowym czy trenerami bramkarzy. Obserwowaliśmy również mecze sparingowe II drużyny i kadry U18 oraz mecz CLJki pomiędzy Lechem a Lotosem Gdańsk. Nie zabrakło obserwacji treningów pozycyjnych oraz blokowych. W tym roku odbędziemy jeszcze jeden staż, o którym info pojawi się niebawem". 

"To co zasługuje na wyróżnienie podczas stażu w Lechu Poznań, to bardzo ciepłe przyjęcie nas przez każdego członka sztabu, czuliśmy się jak wśród przyjaciół. Każdy odpowiadał nam na wszystkie pytania oraz podczas zwiedzania ośrodków szkoleniowych mogliśmy wszystko bez ograniczeń zobaczyć." - powiedział Manager oddziału FA Opole Seweryn Łysoń. 

"Ostatnie 5 dni spędzone na stażu w Klubie Lech Poznań pozwoliły wyciągnąć wiele wniosków, inspiracji nowych pomysłów, które z pewnością zaprocentują w przyszłości. Sposób organizacji całego klubu zrobił na mnie spore wrażenie, profesjonalne podejście w każdej dziedzinie, które przekłada się na wyniki, jakie osiąga Akademia Lecha czy chociażby pierwsza drużyna." - dodał Michał Piekarczyk. 

"Jestem bardzo zadowolony z pobytu na tym stażu. Wszyscy trenerzy Lecha byli wobec nas bardzo przyjaźni, odpowiadali chętnie na nasze pytania i dzielili się swoimi doświadczeniami. Umożliwiono nam doskonałą obserwację codziennej pracy Akademii i pierwszego zespołu. Przez te dni otrzymałem sporą dawkę wiedzy. Daje to ciekawy obraz szkolenia w czołowym polskim klubie." - zakończył serię wypowiedzi Jacek Kałużny. 

W imieniu trenerów dziękujemy Lechowi za ogromną dawkę wiedzy i doświadczenia! 

<< wstecz dalej >>

udostępnij