Wywiad z trenerem FA - Dawidem Bidnym: Szkoła Podstawowa FASE - czy warto?

start / Aktualności

Wywiad z trenerem FA - Dawidem Bidnym: Szkoła Podstawowa FASE - czy warto?

Cieszymy się, że w trakcie tak ciężkiego okresu jakim jest nabór do FA znaleźliśmy czas na przeprowadzenie bardzo wartościowego wywiadu!

Mieliśmy przyjemność porozmawiać z trenerem Dawidem Bidnym, który odpowiedzialny jest za rocznik 2010 FA - rocznik naborowy do klasy 4 SP. Postanowiliśmy zadać mu kilka ważnych pytań - zarówno z perspektywy rodziców jak i trenera.

Zapraszamy do zapoznania się z rozmową :).

FA Szczecin: Dzień dobry. Trenerze proszę opowiedzieć nam o głównej różnicy treningów Football Academy po przejściu chłopców do klasy 4 SP FASE.

Dawid Bidny: Różnic jest bardzo wiele. Jednak najważniejsza to intensywność. Chłopcy zwiększają ilość odbytych treningów. W szkole FASE jest ich 8 co zwiększa ogromnie możliwości na regularny rozwój chłopców.

FA Szczecin: Postarajmy bardziej rozwinąć ten temat. Z pewnością jest on interesujący. Jak wygląda organizacja pracy w SP FASE?

DB: Organizacja Szkoły Podstawowej FASE dzieli się na pewne bloki. Są to oczywiście bloki treningowe oraz szkolne. W skład bloków treningowych wchodzą treningi piłkarskie, których jest 8 (przypomnę, że w strukturach FA są tylko 2 do 3). Dodatkowo zawodnicy mają także jednostkę z treningu pozycyjnego. Podczas takich zajęć uczą się odpowiednich zachowań na pozycjach. Kolejnym dużym atutem jest to, że uczniowie mają również trening motoryczny. W trakcie takiej jednostki kształtują podstawowe zdolności, takie jak: koordynacja, siła, wzorce ruchowe, szybkość czy wytrzymałość. W planie znaleźć można również zajęcia na basenie. Podczas szkolenia dzieci i młodzieży nie może zabraknąć miejsca na dodatkowy trening, który nie jest związany stricte z piłką nożną, jednak bardzo mocno pomaga w ogólnym rozwoju zawodnika i wiążę się z tą dyscypliną. Zawodnicy SP FASE uczęszczają np. na trening sztuk walki, który angażuje wszystkie grupy mięśniowe oraz uczy cech ambicjonalnych. Nie możemy także zapomnieć o pozostałych dyscyplinach takich jak piłka ręczna, koszykówka, siatkówka. Chłopcy mają rozwijać się wszechstronnie, więc znajdzie się również czas na jednostki z tematyki wyżej wymienionych dyscyplin.

FA Szczecin: Z Pana wypowiedzi wynika, że SP FASE ma tylko zajęcia praktyczne?

DB: Oczywiście, że nie. W SP FASE regularna praca na treningach podpierana jest zajęciami teoretycznymi, gdzie tłumaczone są chłopcom tajniki piłki nożnej, takie jak: taktyka, rozumienie gry czy też odpowiednie zachowania na boisku. Zawodnik podczas spotkania musi być świadomy jaką wykonuje pracę na boisku i co najważniejsze - po co ją wykonuje. Dzięki treningom teoretycznym z pewnością zwiększy się świadomość podopiecznych SP FASE - przez co będą podnosić jeszcze szybciej swoje umiejętności na boisku.

FA Szczecin: Czy piłkarze biorą udział w turniejach lub innych rozgrywkach oprócz rozgrywek organizowanych przez ZZPN?

DB: Celem FASE jest rywalizacja z topowymi Akademiami Piłkarskimi w kraju. Dlatego też raz w miesiącu drużyna wyjeżdża na spotkanie z największymi markami w Polsce. Jest to okazja do sprawdzenia się na tle rywala. Trzeba dodać, że na tym etapie każdy zawodnik FASE Szczecin regularnie gra w spotkaniach. Założenie jest jedno: każdy gracz musi rozegrać minimum 50% minut. W SP FASE każde zaproszenie na turniej czy mecz sparingowy jest konsultowane z koordynatorem - tak aby wybrać jak najlepszą opcję do grania dla podopiecznych.

FA Szczecin: Od strony treningowo-szkoleniowej wszystko wygląda znakomicie. Odnieśmy się teraz do współpracy na linii Rodzic-Trener oraz Rodzic - Szkoła.

DB: Głównym celem FASE zawsze było i jest realizowane zajęć na wysokim poziomie. Dlatego też piłkarze, którzy uczęszczają do FASE nie mają taryfy ulgowej jeśli chodzi o naukę. W szczecińskiej Akademii nauka musi iść w parze ze sportem więc kładzie się ogromny nacisk na wyniki w nauce. Chcemy aby zawodnik rozwijał się nie tylko od strony piłkarskiej. Szczególna uwaga zwracana jest na zachowanie czy relacje międzyludzkie. Absolwenci FASE mają być utożsamiani z wysoką kulturą i ogładą towarzyską. Nawiązując do relacji z rodzicami. Rodzice zawodników są w stałym kontakcie z trenerem lub koordynatorem. Wszystkie nagłe sprawy są załatwiane na bieżąco. Dodatkowym zadaniem trenera jest sporządzenie "cenzurek" zawodnika. Wykonywane jest to dwa razy w roku: najczęściej w grudniu i czerwcu. Trener ma za zadanie opisać mocne i słabsze strony ucznia. Dzięki temu rodzic wie jak rozwija się syn - w czym się poprawił a w czym ma jeszcze rezerwy.

FA Szczecin: Reasumując - czy trener Dawid Bidny poleca zawodnikom SP FASE?

DB: Zdecydowanie tak! Uważam, że w ciągu lat spędzonych w szkole zawodnicy wykonają ogromną pracę. Uczą się odpowiednich zachowań na boisku i poza nim. Wybierając FASE będą mieli okazję zetknąć się z ,,poważną” piłką. Jednak najważniejszym atutem SP FASE jest to, że kształcenie przebiega dwutorowo. Chłopcy mają zapewniony wysoki poziom na treningach oraz w szkole co bardzo dobrze rokuje na ich przyszłość!

<< wstecz dalej >>

udostępnij