Nie ma się czego bać!
Z perspektywy trenera sprawa wydaje się prosta.
Jeżeli zawodnik zaczyna się mocno wyróżniać lub wręcz przewyższać swoją grupę treningową (umiejętnościami piłkarskimi czy warunkami fizycznymi), należy przenieść go do grupy "wyżej". Czasami jest to grupa "bardziej zaawansowana", składająca się najczęściej z najdłużej trenujących piłkę nożną dzieci w danym roczniku. Zdarza się też, że jest to grupa "starsza".
Dla większości rodziców sprawa również wydaje się oczywista.
Skoro dziecko - zdaniem trenera - powinno spróbować swoich sił w "mocniejszej" grupie, tym lepiej! Można tylko cieszyć się z jego postępów.
Część rodziców wykazuje jednak w takiej sytuacji obawy.
I trudno im się dziwić. W końcu zmiana grupy nierzadko wiąże się dla dziecka ze zmianą środowiska. Pozostawieniem najlepszych kolegów. Trafieniem w nieznane. A jeżeli mu się nie spodoba?
Mimo takich, jak najbardziej naturalnych myśli doświadczenie naszych trenerów pokazuje, że przeniesienie zawodnika "wyżej" niemal za każdym razem okazuje się dobrym rozwiązaniem.
Dlaczego?
1. Nowe wyzwanie
Decyzję o przeniesieniu zawodnika do innej grupy podejmuje zazwyczaj więcej niż jeden trener. Konfrontacja różnych punktów widzenia ma na celu znalezienie "złotego środka".
Zmiana środowiska na bardziej wymagające pod względem sportowym stanowi dla dziecka nowe wyzwanie.
Dzięki niemu zawodnik ma szansę się sprawdzić i jeszcze bardziej podnieść swoje umiejętności.
2. Jeszcze większa frajda
Zawodnicy przenoszeni do grup "wyżej" to nieprzypadkowo prawie zawsze zawodnicy cechujący się wysoką frekwencją na treningach.
Tylko dziecko regularnie uczęszczające na zajęcia będzie mogło zrobić dalsze postępy w grupie bardziej "zaawansowanej".
Dla takich zawodników możliwość sprawdzenia swoich umiejętności z jeszcze lepszymi piłkarsko kolegami wiąże się również z jeszcze większą frajdą. W końcu każdy lubi realizować swoją pasję wśród rówieśników o podobnym stopniu zainteresowania daną dyscypliną!
3. Nowi koledzy i koleżanki
Zmiany rozwijają i nie należy się ich bać.
Doświadczenie pokazuje, że po zmianie grupy zawodnicy błyskawicznie adaptują się w nowym środowisku - zarówno pod względem sportowym, jak i społecznym.
Dzieci mniej naturalnie "otwarte" w nawiązywaniu nowych relacji mogą potrzebować trochę czasu, żeby zawrzeć nowe przyjaźnie. Po pewnym okresie mają jednak... jeszcze więcej kolegów i koleżanek niż wcześniej!
Oczywiście nie tylko rozwój zawodnika w aspektach "sportowych" decyduje o przeniesieniu go do grupy "wyżej". Trenerzy przywiązują również dużą wagę do jego cech psychospołecznych. Niejednokrotnie wysokie na tle grupy umiejętności piłkarskie gracza nie prowadzą automatycznie do zmiany grupy. Dziecko może bowiem nie być jeszcze gotowe do podjęcia nowego wyzwania pod kątem niewystarczającej koncentracji czy pewności siebie.
Jeżeli zawodnik wyróżniający się w swojej grupie treningowej ma po przeniesieniu "wyżej"... "odstawać" poziomem od nowych kolegów, taka zmiana raczej mija się z celem.
Zaufaj trenerowi! ;-)