Drogi Rodzicu,
czy wiesz, że właściwa higiena żywienia jest niezbędna do osiągnięcia możliwie najlepszych wyników sportowych, na jakie stać Twoje dziecko. Niedobory żywieniowe, nadmiar lub niedobór energii, a także złe rozłożenie posiłków względem treningu (jedzenie zbyt późno lub brak posiłku przed treningiem, brak posiłku po treningowego itp.) może zmniejszać potencjał sportowy, nawet jeśli Twój syn czy córka wkłada maksimum zaangażowania w trening.
Chyba nie chcesz tego zmarnować, prawda?
Tak myśleliśmy!
Dlatego, zapoznaj się z kilkoma ważnymi i przystępnymi zasadami, które pozwolą Tobie oraz Twojej pociesze zrozumieć rolę jaką odgrywają w naszym codziennym funkcjonowaniu prawidłowe nawyki żywieniowe.
Instytut Żywności i Żywienia wystosował w 2016 roku zasady zdrowego żywienia dla dzieci i młodzieży związane z Piramidą Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej dla dzieci i młodzieży.
- Jedz posiłki regularnie (5 posiłków co 3-4 godziny).
- Warzywa i owoce jedz jak najczęściej i w jak największej ilości.
- Jedz produkty zbożowe, zwłaszcza pełnoziarniste.
- Codziennie pij co najmniej 3-4 szklanki mleka. Możesz je zastąpić́ jogurtem naturalnym, kefirem i częściowo serem.
- Jedz ryby, nasiona roślin strączkowych i jaja. Wybieraj chude mięso. Ograniczaj spożycie produktów mięsnych przetworzonych.
- Ograniczaj spożycie tłuszczów zwierzęcych. Zastępuj je olejami roślinnymi.
- Unikaj spożycia cukru, słodyczy i słodkich napojów. Zastępuj je owocami i orzechami.
- Nie dosalaj potraw. Unikaj słonych przekąsek i produktów typu fast food.
- Pamiętaj o piciu wody do posiłku i między posiłkami.
- Bądź́ codziennie aktywny fizycznie w szkole i poza szkołą.
A czy wiesz jaką rolę pełnią dane posiłki?
No to czytaj i przekaż swojemu dziecku!
→ ŚNIADANIE dodaje energii po nocnym okresie bez jedzenia, zwiększa zdolności do wysiłku, a także pomaga w logicznym myśleniu i zapamiętywaniu podczas lekcji!
→ II ŚNIADANIE to nic innego jak dolewka paliwa! Należy zadbać o nie zwłaszcza w dni z treningiem.
→ OBIAD powinien być zbilansowanym posiłkiem, dostarczającym białka i węglowodany, porcję witamin oraz mniejszą ilość „dobrego tłuszczu”.
→ PRZEKĄSKA OKOŁOTRENINGOWA lekka, energetyczna, dobrze jeśli jest wygodna do zjedzenia bez siadania do stołu (np. w drodze na trening lub po treningu).
→ KOLACJA posiłek regeneracyjny! Po treningu nie zapomnij o źródłach węglowodanów złożonych, takich jak gruboziarniste kasze (gryczana, jaglana, pęczak, bulgur), ziemniaki, ryż (najlepiej brązowy ale można go pomieszać z białym) czy makaron razowy. Koniecznie uwzględnij też źródło białka, „dobrego“ tłuszczu i warzywa!
Smacznego….. 😊